Autizmus diagnózist kapott a gyerekem
Egy friss diagnózis mindenképp sok, még akkor is, ha számítottunk rá. Van, akit nagyon megvisel, másoknak egyszerűen csak újra kell gondolni az életet. Ez mind normális. Fontos, hogy türelmesek legyünk magunkhoz is, a friss információ feldolgozása néha időbe telik. De íme, mik a legfontosabb tennivalók:

Elintézni a praktikus elintéznivalókat
A jogi útvesztőkben, a juttatások és támogatások világában és az SNI - nem SNI kérdésben laikusként eligazodni nem könnyű feladat. Ezekről írtam már korábban:

Keresni egy autizmushoz értő fejlesztőt
Az legfontosabb egy autista gyerek életében, hogy minél több autizmusának megfelel támogatást, segítséget kapjon. A diagnózis hozzásegít minket, szülőket ahhoz, hogy a megfelelő helyet válasszuk.
Olyan fejlesztőt keressünk, aki:
- Ért az autizmushoz.
- Nem "megerőszakolni", megjavítani akarja a gyereket,
hanem szeretettel együttműködve tanítani őt. Ahol a gyerek
jól érzi magát.
- Velünk is megtalálj a hangot, aki segít az otthoni helyzetek
átbeszélésében és akitől mi is szívesen tanulunk.

Keressük a lehetőséget, hogy mi is tanulhassunk
Kutatások is igazolják, hogy a szülők autizmussal kapcsolatos tudása nagyon nagy változást hoz a gyerek életében. Talán ez az, ami leginkább befolyásolja a további fejlődését. Épp ezért fontos, hogy mi is tanuljunk.
- Olvassunk könyveket cikkeket. Fontos, hogy hiteles
forrásból tájákozódjunk. Erről van itt az oldalon pár gyűjtés.
- Keressünk szülőképzést online vagy személyesen.
Szerencsére már sok helyen van ilyen.
- Keressük azoknak a szülőknek a társaságát, akik nem a
csodaszerekben, hanem a tanulásban, a munkában
hisznek.

Mozgásos fejlesztés
Alapesetben egy autista gyereknek nincs szüksége több mozgásos fejlesztésre, mint bármelyik más, tipikusan fejlődő gyereknek. Érdemes azonban ilyesmit is keresni kiegészítésként, ha úgy tűnik, a mozgása is érintett vagy ha nagyon markánsak a szenzoros nehézségei (nem fog meg dolgokat vagy nagyon válogatós az étkezésben).
Mozgást természetsen választhatunk szabadidős tevékenységnek is, csak ne felejtsük el, hogy ez azért van, hogy jól érezze magát.

Vitaminok, gyógyszerek
A tudomány mai állása szerint nincs olyan vitamin, orrspré, kenőcs vagy gyógyszer, ami az autizmusra bármilyen módon hatna. Ezért a diagózissal nincs szükség automatikusan bármilyen étrendkiegészítő vagy gyógyszer adására. Ez jó hír.
Időről időre megjelennek azonban a piacon mindenféle csodszerek, ne dőljünk be ezeknek! Ez sokszor nem könnyű, hiszen befektetett munka nélkül ígérnek megoldást az aktuális nehézségekre (hogy nem beszél, nem eszik, nem alszik, nem úgy viselkedik) jó sok pénzért. Ebből leginkább a forgalmazó profitál, ne kísérletezzünk a gyerekünkön!
Vitaminokra akkor lehet szüksége,ha a gyermekünk szélsőségesen válogat az étkezésben, ekkor érdemes dietetikussal konzultálni.
Ha valamilyen emésztési problémát látunk, keressünk fel egy gasztroenterológus orvost, aki segít, hogy mit tegyünk.
Ritkán (és sokszor átmenetileg) szükség lehet a feszültség oldását segítő gyógyszerekre is. Ez sem ördögtől való dolog, de csak akkor érdemes belevágni, ha a pedagógiai lehetőségeket már kimerítettük. Erről pszichiáterrel kell konzultálnunk.