Iskolakezdés

Közeleg a szeptember, az iskolakezéd ideje. Izgalmas időszak ez minden gyereknek akkor is, ha valaki most megy először iskolába, vagy új iskolát kezd, és akkor is, ha a nyári szünet után az ismerős közegben próbálja majd felvenni a fonalat.

Autista gyerekeknek még a szokásosnál is nehezebb, szorongatóbb lehet a szeptember, legyen szó a megszokott iskolába való visszatérésről, vagy óvoda-, vagy iskolakezdésről. Az, hogy az átlagnál nehezebb elképzelni, mi vár rájuk, nehezebb kezelni a szokásostól eltérő (társas) helyzeteket, a sok új embert, megfelelni a (sokszor ki sem mondott) elvárásoknak, elviselni a sok hangot, szagokat stb, mind mind extra terhet ró az autista gyerekekre, ezért kiemelten fontos az ő felkészítésük.

Minél több plusz kapaszkodót kapnak, annál jobb. 

A Mars Alapítvánnyal tavasszal tartottunk egy két alkalmas kis képzést az autista gyerekek intézményváltásának (pl. iskolakezdésnek) támogatásáról, így erről most bővíbben nem írok. Terveink szerint ezt a képzést minden tavasszal megtartjuk majd, tájékozódni az alapítvány honlapján, Facebook oldalán, vagy a Merj MÁS Lenni Facebook oldalon lehet.

Hoztam viszont egy rövid kis játékot az elsős iskolakezdőknek és egy segítséget azoknak, akik most épp nem váltanak iskolát.

Jöjjön először az utóbbi, mert ahhoz nincs szükség különösebb magyarázatra. Szülőként is érdemes ezeket a szempontokat végiggondolni, esetleg átnézni a gyerekkel a listát, vagy más módon felkészíteni őt.

A játék pedig egy egyszerű BINGO, vagy párosító játék, ami a lap alján található gombot megnyomva ingyenesen letölthető.

Játékvariációk:

BINGO: Ehhez a lapot kétszer nyomtatjuk ki, az egyiket szétvágjuk és a kis kártyákat lelamináljuk. A másik lapot pedig csak két felé vágjuk, így két játékos tud vele játszani. A kis lapokat az asztalon középre tesszük lefelé fordítva. A játékosok felváltva húznak. Ha sikerül olyat húzni, ami az illető tábláján szerepel, akkor felteszi, ha nem, akkor visszafordítja Az nyer, aki először gyűjt össze egy sort, vagy oszlopot.

Párosítás: A fenti módon előkészített eszközzel sima kép párosítást is játszhatunk, egyszerűen rá kell tenni a képeket a megfelelő helyre, miközben meg kell mondani a nevüket.

Memória: A lapot kétszer nyomtatjuk ki, minden ki képet kivágunk és sima memória játékként játszunk vele. Persze érdemes minden fodításnál meg is nevezni a képeket, hogy a leendő iskolásunk ismerkedjen az iskolai tárgyak nevével.

Játékon kívül: Ha a képeket a nyomtatás után kivágjuk, egyszerűen nézegethetjük is őket és így is ismerkedhetünk az új szavakkal. (Ehhez laminálni sem szükséges a lapokat, hiszen csak pár napig, hétig használjuk.) Érdemes az egyes képek mellé a saját tárgyakat is nézegetni, pl.: "Tornacipő. Nézd, ez lesz a te tornacipőd! Tedd be a tornyzsákba!" 

 

Jó játékot, jó készülést!