Én könyv 2.
Ha valaki én könyv készítésébe kezd és alaposan körülnéz a neten, számos segítséget talál ahhoz, mi is szerepeljen az első 10-20-30 oldalon. De hogyan tovább? Ebben az írásban néhány olyan további témát szeretnék ajánlani, melyek szintén beépülhetnek az én könyvbe. Persze nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy ez nem egy kötelezően betartandő "recept". Minden ember és így minden én könyv egyedi, a legfontosabb, hogy a tulajdonosa igényit, érdeklődését, fejlődését kövesse és az ő stílusához illeszkedjen a kinézete is.
Az én könyv első oldalai után érdemes külön részt, oldalakat szentelni a könyv tulajdonosát körülvevő, számára fontos témáknak, pl.
- Testvérek, vagy más családtagok akár külön-külön oldalon: Ki mit szeret csinálni, mit lehet vele együtt csinálni, mi az a helyzet, amikor haragszom rá stb.
- Óvodás, iskolás, vagy játszótéri pajtások, vagy rokon gyerekek ugyanígy
- Háziállat(ok): szokásaik, közös tevékenységek, táplálkozás, gondozás, bármi.
- Kedvelt érdeklődés: pl. mosógépek, kedvenc járművek, bolygók, ábécé stb.
- Közlekedés az óvodába/iskolába
- Különóráim, hetirendem, órarendem
- Gyógyszereim, szemüvegem stb.
- Én így szeretek tanulni (tanulási stratégiáim)
- Amitől kiborulok + megnyugvási stratégiáim
- Kedvenc zenéim / filmeim / videósaim (akár dalszövegek)
- Kedvenc tantárgyam / a nyelv, amit tanulok /a sport, amit űzök
- Terveim a jövőre / amiben fejlődni szeretnék / amit most tanulok
- Elváltak a szüleim, így történt: (+az új rend)
- Elköltöztünk, így történt: (+az új szobám stb.)
- Mi így ünnepelünk
- Mi így vagyunk Istennel / a hittel
- ...
Szintén az én-könyv részét képezheti a "szociális körök" néven ismert eszköz. Ez ahhoz segítség, hogy a gyerek az őt körülvevő bonyolult szociális hálóban kicsit jobban kiigazodjon. Ennek érdekében egy ábrát készítünk, amely leginkább talán a hagyma héjaihoz hasonlít, klasszikusan kör alakú, de persze lehet bármilyen más forma is. Az ábra közepén szerepel a gyerek nevel vagy képe (én), körülötte pedig az egyre távolabbi körökokön az egyre távolabbi ismerősök. Az, hogy hány körrel dolgozunk, erősen függ a gyerek érettségétől. Egy legegyszerűbb felosztásban lehet pl:
én - család - ismerősök - ismeretlenek
De ha jól belegondolunk, egy nagyobb gyerek, vagy felnőtt társas kapcsolatai ennél jóval bonyolultabbak, tehát lehet pl. ilyen is:
én - szűk család - közeli ismerősök, barátok - távolabbi ismerősök - formális kapcsolatok - ismeretlenek.
A kapcsolatok ilyen vizuális módon való megjelenítése azért is hasznos, mert az egyes körökhöz különböző viselkedési szabályokat rendelhetünk (és ez akár mind bekerülhet az én könyvbe is), pl. "Csak a legközelebbi családtagoknak ülhetek az ölébe.", vagy "Az iskolából a családtagokkal, vagy közeli ismerősökkel mehetek haza.", vagy "a formális kapcsolatok részben szereplőkkel mindig magázódom" stb.
Nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg azokról az emberekről sem, akikkel munkájuk miatt kerülünk kapcsolatba és akikre sokszor egészes speciális szabályok vonatkoznak. Pl. a teljesen ismeretlen orvos előtt is levetkőzünk, a rendőrnek odaadjuk az iratainkat, a taxisnak beszállunk az autójába vagy a tűzoltó, vészhelyzetben bárhol megérinthet minket stb.
A szociális körökkel való foglalatoskodás hosszú, akár többszöri, visszatérő munkát, újragondolást kíván, de nagyon hasznos a társas megértés támogatásában.